Zober si so sebou (nie nutne hneď teraz ;) nasledujúce telesá, pričom všetko počiarknuté (hmotné či nehmotné), musíš mať so sebou skôr, než sa prvý krát nalodíš:

 • Dobrú náladu, aspoň takúto :o))). Dúfame, že Ti z nej veľa neubudne pri čítaní tohto nekonečného zoznamu, no vychádza z dlhoročných skúseností.

 • Spacák a karimatku (prípadne ekvivalentné spacie potreby: perina sa z rôznych príčin neodporúča) – ak nemáš, rýchlo si zožeň, alebo sa ešte rýchlejšie ozvi. Ak máš možnosť, tak stan. V prípade, že si sa ohlásil, že stan máš a zistil si, že predsa len nie, urýchlene sa nám prosím ozvi.

 • Športový zničiteľný a vykúpateľný odev a obuv v primeranom množstve, prikrývku hlavy proti pálivému slnku (čím väčšia, tým lepšia – spalené uši, krk a nos zvyknú byť tiež dosť bolestivé; odporúča sa myslieť aj na prekrytie nôh), plavky, slnečné aj plavecké okuliare a pončo / pršiplášť. Na splave má pončo voči klasickému pršiplášťu viacero výhod.

 • Krém na opaľovanie a niečo proti hmyzu. Zíde sa aj niečo po opaľovaní, pokožku regenerujúce. Ak si nevieš predstaviť týždeň bez používania zubnej kefky, pasty, toaletného papiera a podobných hygienických výdobytkov civilizácie vezmi aj tie. Ak si drsný morský vlk / vlčica, podobnými zbytočnosťami sa nezaoberaj, vody a piesku bude v Dunaji dosť.

 • Prádelnú šnúru / silný špagát na priviazanie vecí ku kanojke, priviazanie kanojky o iné predmety, na sušenie vecí a podobne.

 • Vodu: počítaj minimálne 6 litrov na deň. Ak ich nechceš nosiť v rukách, sáčkoch, či na dne kanojky, vezmi si nádoby na vodu v objeme aspoň 6-8 litrov (bandaska, PET flaše, sud, studňu, ...). Nejaké spoločné bandasky zabezpečíme aj my. Skoro každý deň budeme stáť pri nejakej dedine alebo meste, aby sme si doplnili zásoby.

 • Jedlo: každý sa stravuje sám, resp. v skupinkách. Ráno niečo rýchle, cez deň niečo suché a večer si to všetko vynahradíme – bude sa opekať či variť na ohni alebo na varičoch. Počítaj s tým, že cestou budeš môcť nakupovať prevažne v dedinských obchodíkoch a u záhradkárov (čerstvé vitamíny :-P). Len zriedka bude možnosť zájsť do stravovacieho zariadenia. Preto si nezabudni plechový hrnček / misku, lyžičku a nožík. Nejaké spoločné ešusy a plynové variče budú, ale ak máš možnosť vziať si svoj, vezmi. Rýchlovarné kanvice a iné mikrovlnky sa neodporúčajú.

 • Hudobné nástroje: najlepšie, ak vieš na nich hrať. Povráva sa, že loď s gitarou sa neutopí, flauta i harmonika chutia večer lepšie ako klobáska a cimbal, klavír či organ aj po impregnovaní znie nad dunajskou hladinou neopakovateľne. Podvodné mechanizmy ako bager či ponorku neber – Dunaj má dostatočnú hĺbku, všade sa v pohode preplavíme. Na ponorku to však nie je.

 • Občiansky preukaz / pas a preukaz poistenca: Počas splavu prechádzame aj Maďarskom, preto sa oplatí vybaviť si Európsky preukaz poistenca (môže to trvať aj mesiac!). Ak si plánuješ vybaviť cestovné poistenie do zahraničia, odporúčame vybaviť si ho na celú dĺžku splavu – ani kapitán splavu netuší, v ktorú minútu, vo vodách ktorej krajiny sa plaviť budeme a na brehu ktorej (a ako dlho) kotviť budeme. Na splave bude zdravotník s lekárničkou, no isto si nezabudni lieky, ktoré užívaš, ktoré zvykneš užívať v náročnejších podmienkach (pádlovanie, celodenné slnko, prípadne nepriaznivé počasie, ...). Vezmi si aj dostatok vitamínov v akejkožvek podobe, nech Ťa únava neskolí ... kapitán splavu odporúča najmä v podobe čerstého ovocia a zeleniny :-P)

 • Peniažky: zbierať budeme 65 EUR.. Je v tom požičovné a preprava kanojek s príslušenstvom a ďalšieho nutného materiálu. Potrebuješ ešte peniažky na dopravu (seba do Bratislavy a z cieľa cesty domov). Ďalej počítaj s peniažkami na stravu, sem-tam nejakú tú kofolu, zmrzlinu a tak. Nezabudni si vziať aj nejaké forinty pre prípad nákupov v Maďarských dedinkách..-->

 • Zdravú vec v primeranom množstve (aby sa ušiel každému aspoň kúsok) do súťaže o najzdravšie teleso splavu. Ako sa dá tušiť, kapitán splavu má záľubu v zdravých veciach (velice obľubuje zdravé domáce koláče, domáce ovocie a zeleninu, šport, zdravú životosprávu, ...) a preto vyhlasuje túto súťaž. Predsedom poroty bude on sám, porotou všetci splavníci. Bližšie pravidlá na splave.

 • Všetky veci zbalené do igelitových tašiek, či iných voduodpudivých obalov, aby boli veci v batohu odolné voči vode z Dunaja i z nebies. Tiež si zober nejaké igelity navyše, ak sa Ti tie pôvodné roztrhnú. Dôležité je si dôkladne zabaliť najmä veci, ktoré vodu veľmi neobľubujú (napr. doklady, peniaze, mobil, spacák, záchodový papier, dobrú náladu, ... ). Navyše odporúčame batoh vyložiť veľkým igelitovým vrecom, alebo ho celý naložiť do suda (najlepšie plastového).